Ozdobna szafeczka na klucze z ręcznie wykonanym haftem

Najpierw pojawiła się szafeczka a potem pomysł

Tak właśnie było. Szafeczka została znaleziona na pchlim targu i tak się złożyło, że trafiła w moje ręce. Od razu mi się spodobała, ale czegoś mi w niej brakowało. Pusta ramka na środku aż się prosiła aby ją czymś wypełnić. I tym oto sposobem wpadłam na pomysł aby wykonać haft, który oprawię w tej ramce.

Ja zdecydowałam się na haft ale myślę, że z powodzeniem można by tu zastosować inną technikę np. namalować obrazek albo stworzyć coś a’la kolaż z kawałków materiału. Jak to mówią wszystkie chwyty dozwolone.

Jeżeli zastanawiasz się czy sama dasz radę wykonać taki haft to uspokajam, że jak najbardziej. Ja wybrałam technikę haftu realistycznego, który należy do tych nieco trudniejszych, ale z powodzeniem sprawdzą się tutaj także prostsze formy z zastosowaniem łatwych do nauki ściegów. Także śmiało można próbować swoich sił, na pewno się uda! P.S. na końcu wpisu podpinam link do kanału Haftowej Baby u której znajdziecie mnóstwo darmowych tutoriali odnośnie technik haftowania a także niezbędnych do tego narzędzi 🙂

Co potrzebowałam aby wykonać ten projekt

Poniżej rozpisałam materiały których ja użyłam. Widać je także na zdjęciu powyżej 🙂

  • gotowy haft (ja przygotowałam wzór z dzięciołem zielonym, który regularnie odwiedza nasz ogród)
  • szafeczka na klucze
  • gumowa mata do wycinania
  • nożyk tapicerski
  • taśma klejąca dwustronna
  • nożyczki
  • ekierki
  • ołówek zwykły oraz z białym wkładem do zaznaczenia linii na ciemnym materiale
  • klej do tkanin
  • kawałek sztywnego kartonu (ja użyłam tylnej okładki z zużytego notesu)

Jak zacząć – krok po kroku

Poniżej rozpisałam podstawowe kroki. Haft wstawiłam bardzo intuicyjnie, jeżeli masz inny pomysł na jego osadzenie to śmiało można zrobić to po swojemu :

Krótki filmik instruktażowy możesz zobaczyć tutaj –> https://www.instagram.com/p/C5AjLggoH3Y

  1. Przygotuj potrzebne materiały w tym gotowy haft.
  2. Obetnij materiał wokół haftu tak aby był równy. Zostawiamy marginesy aby zawinąć materiał na kartoniku. Ten krok możesz wykonać także po wykonaniu punktu nr 6.
  3. Pobierz wymiary ramki z szefeczki i przenieś je na karton
  4. Wytnij z kartony przerysowaną ramkę. Posłuży ona jako usztywnienie dla haftu
  5. Po wycięciu sprawdź czy ładnie „wchodzi” w ramkę i dokonaj ewentualnych korekt. Karton nie może być ani za ciasno ani za luźno.
  6. Jeżeli karton jest już gotowy to przykładamy go na tylnej stronie haftu i obrysowujemy (u mnie białym ołówkiem). Pamiętaj, że obrys ma się znajdować na tej części haftu którą chcesz wyeksponować na szafeczce. Zatem trzeba się skoncentrować aby ładnie go wyśrodkować i wyrównać dla uzyskania jak najlepszego efektu.
  7. Przykładamy kartonik wpasowując go do naszego obrysu i zawijamy na niego materiał. Zanim użyjemy kleju, w tym miejscu zalecam taki roboczo naciągnięty haft na kartoniku przymierzyć do ramki na szafeczce. W tym momencie możemy jeszcze dociąć kartonik gdyby całość wraz z materiałem nie chciała gładko wejść w naszą ramkę. I drugie na czym się skupiamy to czy nasz haft jest tak wyeksponowany jak tego chcemy. Jeżeli nie to możemy dokonać jeszcze poprawek w jego wykadrowaniu.
  8. Po sprawdzeniu czy wszystko jest ok możemy zawinąć i przykleić materiał na kartonik. Ja zawinęłam najpierw długie boki i przykleiłam je do kartonu a następnie krótkie boki przyklejając je do zawiniętych wcześniej marginesów materiału. Uwaga – drugą zakładkę (tą z krótkich boków) z fazowałam na krańcach aby lepiej się zawinęła oraz wpasowała w ramkę. Czy u Ciebie będzie to potrzebne? Ciężko stwierdzić. Możesz podjąć decyzję przy próbach dopasowania 🙂
  9. Gotowy haft równo nawinięty i podklejony na karton możemy osadzić już w naszej ramce. Ja użyłam do tego taśmy dwustronnej ponieważ nie zdecydowałam ostatecznie czy taki kolor szafki zostanie na stałe. Stąd też użyłam taśmy dwustronnej aby móc w każdym momencie bezpiecznie odkleić haft i zrobić metamorfozę samej szafki. Jeżeli jesteś pewna, że u Ciebie nic się nie zmieni, to zamiast taśmy można użyć kleju 🙂
  10. I to tyle, po przyklejeniu haftu w ramce szafeczka jest gotowa do zawieszenia i dumnego pełnienia swojej funkcji oraz ozdabiania naszego domu 🙂

Kilka słów na koniec

Wspominałam już o tym wcześniej ale jeszcze raz powtórzę. Zaprezentowane wykończenie szafeczki to mój pomysł który nie jest wiążący. Twój może być całkiem inny! Możesz wykonać haft konturowy, napis a może kwiecisty wzór?

Na Internecie znajdziesz wiele darmowych wzorów z których można wybrać jeden i stworzyć go z myślą o oprawę w takiej szafeczce!

Jeżeli potrzebujesz nawigacji odnośnie ściegów, wskazówek hafciarskich czy też sklepu gdzie możesz nabyć niezbędne materiały do haftu, to polecam sklep oraz kanał na YouTube od Haftowej Baby. Kamila świetnie tłumaczy hafciarskie zagadnienia na swoim kanale, a dodatkowo prowadzi sklep w którym znajdziesz duży wybór niezbędnych produktów do haftu. Także polecam ją odwiedzić 🙂

Dodatkowo samą szafkę można przygotować pod siebie malując ją na preferowany kolor a możne nawet ozdabiając ją dodatkowo jakimś ornamentem lub innymi zdobieniami. Wszystko zależy od Ciebie i tego co podpowiada serducho.

Ode mnie to już chyba tyle jeżeli chodzi o konkrety 🙂

Jeżeli będziesz mieć do mnie jakieś pytania to zachęcam do kontaktu przez Instagram, Facebook lub kontakt mailowy 🙂

Będzie mi bardzo miło jak pochwalisz się swoim efektem końcowy na mediach społecznościowych. Koniecznie oznacz mnie wtedy abym mogła zobaczyć Twoje dzieło!

Powodzenia!

haft wianek świąteczny

Haftowany wianek świąteczny 🎄 – darmowy wzór do pobrania

Wyhaftuj ze mną świąteczny wianek!

Hej, przygotowałam dla Ciebie darmowy wzór, który pozwoli na wyhafotwanie świątecznego wianka. Taki haft sprawdzi się jako świąteczna ozdoba lub jako prezent dla naszych bliskich.

Ja postanowiłam wyhaftować go na kawałku bawełnianej tkaniny i oprawić w tamborek. Ale to tylko moja propozycja. Ty możesz zastosować ten wzór w inny sposób np. na poszewce poduszki, serwetce, obrusie. Wybierz sama 🙂

Gotowy wzór możesz pobrać TUTAJ

Przygotowałam go w dwóch rozmiarach, dla tamborka o średnicy 16 cm i drugi o średnicy 13 cm. Przy wydruku zalecam ustawienie wąskich marginesów aby Twój wydruk maksymalnie pokrywał się z wzorem.

Co potrzebujesz aby wykonać taki haft

Poniżej rozpisałam materiały których ja użyłam. Widać je także na zdjęciu powyżej 🙂

  • wydrukowany wzór
  • kawałek materiału (sugeruje zwykłą bawełnę)
  • tamborek (ja użyłam średnicy ok 16 cm)
  • mulina (w wybranych kolorach)
  • opcjonalnie złota nić (nie zalecam jej osobom początkującym, jeżeli nie haftujesz na co dzień zamiast złotej nici dobierz sobie odpowiedni kolor muliny)
  • igły
  • nożyczki
  • długopis do przeniesienia wzoru (tutaj sugeruje wybrać długopis ,który znika pod wpływem ciepła, jest on bezpieczny ponieważ ogranicza ryzyko pozostania nieestetycznych plam na tkaninie po zakończeniu haftowania)
  • flizelina rozpuszczalna w wodzie (opcjonalnie)
  • fastryga w kleju rozpuszczalnym w wodzie (opcjonalnie)
  • needle minder do odkładania igły (opcjonalnie)

Jak zacząć – krok po kroku

Poniżej rozpisałam podstawowe kroki:

  1. Przygotuj potrzebne materiały
  2. Wyprasuj tkaninę oraz nałóż ją na tamborek (pamiętaj aby była mocno i równo naciągnięta)
  3. Przenieś wzór na flizelinę (uwaga: jeżeli używasz jasnego materiału lub po prostu nie chcesz użyć flizeliny, możesz przenieść wzór bezpośrednio na materiał przykładając wzór wraz z materiałem do okna pod światło)
  4. Flizelinę z wzorem przyfastryguj do materiału (ja używam fastrygi w kleju, ale nic nie stoi na przeszkodzie aby po prostu przyszyć flizelinę do materiału ściegiem prostym który po zakończeniu haftowania usuniesz)
  5. Nawlecz pierwszą mulinę na igłę i do dzieła!

Ile nitek muliny?

Zastanawiasz się iloma nitkami muliny haftować poszczególne elementy? To zależy tylko od Ciebie. Im więcej nitek tym haftuje się szybciej ale efekt jest mniej subtelny. Ja używałam 2, 3 i 6 nitek

6 nitek użyłam tylko na zielone igły przy gałązkach

3 nitki użyłam przy brązowych częściach gałązek, jasnozielonych liściach, kulkach jemioły, czerwonych płatkach gwiazdy betlejemskiej oraz przy złotych gwiazdkach

2 nitki użyłam przy wypełnieniu środka gwiazdy betlejemskiej

Jeżeli chodzi o ściegi jakimi haftowałam to użyłam to:

  • ścieg atłaskowy (płatki gwiazdy betlejemskiej, jasno zielone liście oraz kulki jemioły)
  • ścieg prosty (igły przy gałązkach)
  • ścieg sznureczkowy (brązowe części gałązek)
  • ścieg typu węzełek (środek gwiazdy betlejemskiej)
  • ścieg za igłą (złote gwiazdki)

Inny wariant

Tak jak pisałam na początku to ty decydujesz o kolorach a także technice wykonania tego wianka. Mój haft to tylko przykład, który nie stoi na przeszkodzie aby wykonać ten sam wianek ale po swojemu. Jako inspirację podrzucam jeszcze wersję wianka w postaci konturowej. Możesz go wyhaftować po prostu w postaci konturów używając np. białej muliny na ciemnym tle. Taka wersja na pewno będzie równie atrakcyjna, a jednocześnie mniej czasochłonna ponieważ odpadnie nam ścieg atłaskowy, który wymaga najwięcej czasu do jego wykonania.

Ode mnie to już chyba tyle jeżeli chodzi o konkrety 🙂

Jeżeli potrzebujesz nawigacji odnośnie ściegów, wskazówek hafciarskich czy też sklepu gdzie możesz nabyć niezbędne materiały, to polecam sklep oraz kanał na YouTube od Haftowej Baby. Kamila świetnie tłumaczy hafciarskie zagadnienia na swoim kanale, a dodatkowo prowadzi sklep w którym znajdziesz duży wybór niezbędnych produktów do haftu. Także polecam ją odwiedzić 🙂

Jeżeli będziesz mieć do mnie jakieś pytania to zachęcam do kontaktu przez Instagram, Facebook lub kontakt mailowy 🙂

Będzie mi bardzo miło jak po wykonaniu haftu pochwalisz się nim na mediach społecznościowych. Koniecznie oznacz mnie wtedy abym mogła zobaczyć Twoje dzieło!

Powodzenia!

Back to Top
Poinformujemy Cię, gdy produkt pojawi się w magazynie. Zostaw poniżej swój prawidłowy adres e-mail.

Szukaj produktów

Produkt został dodany do koszyka